Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Biblia - „Przypowieści o faryzeuszu i celniku” - streszczenie, interpretacja

Biblia - „Przypowieści o faryzeuszu i celniku” - streszczenie, interpretacja

przypowieści biblijne, przypowieść

Chrześcijanie uważają, że najprostszą droga do Boga jest modlitwa. W niej bowiem można znaleźć pocieszenie i pomoc. Wymawiając teksty nowenn czy litanii, ludzie próbują wyrazić swoje prośby i pragnienia. Niekiedy mówimy własnymi słowami, staramy się dobrać jak najtrafniej słowa, by znaleźć łaskę u Pana. Dobra modlitwa powinna być rozmową z Bogiem, a nie tylko cytowaniem treści książeczek i bezmyślnym „klepaniem” różańca. Przez złą modlitwę można wręcz obrazić Stwórcę – zerwać z nim cenną więź ze względu na własną obłudę. Taką sytuację przedstawia św. Łukasz w „Przypowieści o faryzeuszu i celniku”.

Jej treść brzmi następująco: do świątyni przyszły dwie osoby i zaczęły się modlić. Pierwszą był faryzeusz, który począł dziękować Bogu, że nie jest taki jak inni ludzie, czyli – drapieżny, niesprawiedliwy, cudzołożny; wyrażał swoją wdzięczność, że nie jest taki jak modlący się niedaleko niego celnik. Przypominał sobie i Bogu, że pości dwa razy w tygodniu, składa dziesięciny z wszystkiego, co ma, a więc jest (w swoim mniemaniu) bez skazy. Jego modlitwa znacznie różniła się od słów wypowiadanych przez celnika. Ten stał z daleka od ołtarza i nawet oczu nie chciał wznieść do góry. Bił się mocno...

Podobne wypracowania