Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - cechy gatunkowe epopei narodowej

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - cechy gatunkowe epopei narodowej

Epos to gatunek o rodowodzie antycznym. Pierwsze i bodaj najdoskonalsze przykłady tego gatunku są autorstwa Homera. „Iliada” i „Odyseja” powstały w VIII wieku p.n.e. wyznaczając cechy gatunkowe eposu bohaterskiego. „Pan Tadeusz” to epopeja narodowa, ponieważ w centrum uwagi stawia dzieje narodu w ważnym dla niego okresie historycznym. Utwór nosi wiele cech charakterystycznych dla gatunku. Jest to utwór epicki (choć pisany wierszem), wielowątkowy, ukazujący panoramę społeczeństwa, osadzony w realiach historycznych o istotnym znaczeniu dla narodu.

„Pan Tadeusz” – zgodnie z wymogami gatunku – rozpoczyna się inwokacją, określającą główny temat utworu. Homerowa „Iliada” zaczyna się od słów: „Gniew, Bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa” – jest to prośba do Muzy o pomoc w ukazaniu walki Achillesa z Trojanami. „Iliada” to epos bohaterski, jej głównym tematem jest walka herosów. U Mickiewicza pierwsze słowa skierowane są do Litwy, rodzinnego kraju, który poeta wspomina z nostalgią. Litwa, jej historia i przeszłość, obyczaje, mieszkańcy, przyroda są głównym tematem dzieła. Rolę muzy pełni tu Matka Boska, to do niej poeta kieruje...

Podobne wypracowania