Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Humanizm renesansowy - definicja, cechy, przedstawiciele

Humanizm renesansowy - definicja, cechy, przedstawiciele

Pojęcie „humanizmu renesansowego” pojawiło się o wiele później, niż w okresie, do którego się odnosi, ponieważ dopiero w XIX wieku. Z humanizmem renesansowym mamy natomiast do czynienia począwszy od XIV w. i trwającego przez kilka następnych dziesięcioleci.

Humanizm renesansowy jest to prąd intelektualny, który narodził się we Włoszech i wkrótce rozprzestrzenił na inne kraje europejskie. Idea tej myśli umysłowej była przeciwstawiona filozofii średniowiecznej i światopoglądowi tamtych czasów, które centrum zainteresowania stawiały Boga i czyniły Go głównym celem życia i działania. Humanizm renesansowy, który przyczynił się do rozwoju epoki odrodzenia proponował całkiem inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Humanizm w centrum świata stawia człowieka i jego problemy. Postawa antropocentryczna (czyli właśnie człowiek w centrum wszechświata), jest zupełnie przeciwstawna do średniowiecznego (...)

Podobne wypracowania