Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Historia wojny trojańskiej - streszczenie

Historia wojny trojańskiej - streszczenie

mitologia, wojna, streszczenie, motywy mitologiczne
mitologia, wojna, streszczenie, motywy mitologiczne

abcgallery.com

Dante Gabriel Rossetti „Helena trojańska” (1863 r.)

Historia wojny trojańskiej należy do najciekawszych i najbardziej rozpowszechnionych opowieści na świecie. Swoją ogromną popularność zyskała niewątpliwie dzięki dwóm eposom Homera oraz mitologii greckiej.

Zarzewiem wojny był spór między trzema potężnymi boginiami, a jego przedmiotem – jabłko rzucone przez zawistną Eris. Wszystko rozpoczęło się od ślubu Tetydy i Peleusa. Na wesele zostali zaproszeni wszyscy bogowie, prócz bogini Niezgody – Eris. Nie mogła ona znieść takiego upokorzenia i postanowiła zemścić się za to poniżenie, dlatego rzuciła między biesiadników jabłko ze znamiennym napisem: „Dla najpiękniejszej”. Łatwo sobie wyobrazić, jak wielkie poruszenie wywołał ten incydent. Wszystkie boginie, świadome własnej urody i mocy, rościły sobie prawo do posiadania tak wyjątkowego owocu. Przede wszystkim Atena, Afrodyta i Hera toczyły zażarty spór o to, której z nich należy się miano „najp (...)

Podobne wypracowania