Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Leopold Staff „Curriculum vitae” - interpretacja i analiza wiersza

Leopold Staff „Curriculum vitae” - interpretacja i analiza wiersza

„Curriculum vitae” jest wierszem Leopolda Staffa pochodzącym z wydanego w 1911 roku tomiku „W cieniu miecza”. Jest więc owocem czasów pełnej dojrzałości mentalnej i twórczej poety, stanowiąc pewien rodzaj jego rozliczenia z własnym życiem. Jego tytuł odnosi się do łacińskiego sformułowania oznaczającego „bieg życia”, „przebieg życia”, które stosowane jest w dzisiejszych czasach dla określenia historii dokonań w życiu zawodowym, które przedkładamy pracodawcy. U Staffa ów termin został jednak użyty w znaczeniu bliższym pierwotnego, stanowiąc opis kolejnych etapów życia i dojrzewania podmiotu lirycznego.

Tekst został ujęty w formę klasycznego sonetu z podziałem na dwa opisowe tetrastychy oraz dwie refleksyjne tercyny. Jego segmenty odpowiadają kolejnym etapom rozwoju podmiotu lirycznego, obrazując drogę naturalnej ewolucji, po jakiej kroczy każdy człowiek. Wiersz jest rytmiczny, ujęty w równe 12-13-sylabowe wersy, zakończone dokładnymi rymami o układzie ABBA, CDC. Jego kunsztowność wynika z zamiłowania do klasycyzmu i jego estetyki, która stała się jednym z kluczowych elementów poezji Leopolda Staffa.

Podmiot liryczny występuje w pierwszej osobie, rozpoczynając...

Podobne wypracowania