Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Motyw końca świata - apokalipsa w literaturze. Opracowanie

Motyw końca świata - apokalipsa w literaturze. Opracowanie

Koniec świata – apokalipsa – jest tematem podejmowanym w literaturze bardzo często. Od zarania dziejów towarzyszył człowiekowi lęk przed zagładą wszystkiego, co zna. Lęk ten znalazł swoje odzwierciedlenie w bardzo wielu tekstach, legendach i podaniach (wystarczy wspomnieć historię potopu ze Starego Testamentu).

Tekstem w całości skupionym na motywie końca świata jest niewątpliwie całość biblijnej księgi Apokalipsy św. Jana (Księga Objawienia św. Jana). Jest ona jedyną proroczą księgą Nowego Testamentu, opisująca wizję zagłady świata. Tekst Apokalipsy operuje wielością znaczeń symbolicznych (Baranek, niewiasta ze smokiem, wielka nierządnica siedząca na bestii, cztery zwierzęta, siedem trąb i siedem pieczęci). Obecne są w niej wielorakie wizje końca świata, głównie pod postacią ognia i pożogi. Apokalipsa zwiastuje koniec starego świata i jego późniejsze odrodzenie.

W średniowieczu motyw końca świata często był spotykany pod postacią pieśni „Dies irae” (Dzień Gniewu). Miało to pewnego rodzaju wydźwięk dydaktyczny – w wiekach średnich widoczna była tendencja do utrzymania w ryzach wiary i postępków ludzi wierzących. Katastroficzne wizje nadchodzącej Apokalipsy miały za zadanie przerażać i nawracać jednocześnie.

Innym...

Podobne wypracowania