Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Tadeusz Różewicz „Drewno” - interpretacja i analiza wiersza

Tadeusz Różewicz „Drewno” - interpretacja i analiza wiersza

„Drewno” Tadeusza Różewicza to krótki wiersz, który umieszczony został w tomie „Poemat otwarty” (1956). Utwór, co u tego poety zdarza się nieczęsto, podejmuje tematykę religijną, a punktem wyjścia do rozważań staje się średniowieczne misterium.

Podmiot liryczny wydobywa z całej męki Chrystusa jej najważniejszy etap – drogę krzyżową. Być może inspiracją była dla niego któraś z rzeźb przedstawiających umęczonego Jezusa, ponieważ jego postać w wierszu jest drewniana. Zbawiciel idzie na czworakach (zapewne jest to nawiązanie do jednego z upadków), cały jest w czerwonych drzazgach. To przejmujący obraz cierpienia, którego zadaniem było zbawienie człowieka.

W trzeciej strofie podmiot liryczny zamieszcza bardzo mocny opis męki Jezusa. Przedstawia go w ten sposób: „w cierniowej obroży / z opuszczoną głową / zbitego psa”. Zbawiciel nie jest już królem, jawi się bardziej jako poddany ludzi, którzy nałożyli (...)

Podobne wypracowania