Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - interpretacja opowiadania

Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - interpretacja opowiadania

Miłość pełna niedopowiedzeń, która, w pewnym sensie, jest także tajemnicą dla samych zakochanych. Życie prowadzone w ukryciu, pełne strachu i niepewności. Ludzie pojawiający się przelotem, stanowiący zagadkę dla mogących z nimi obcować. To wszystko jest częścią wojennej Warszawy opisanej przez Tadeusza Borowskiego w opowiadaniu zatytułowanym „Pożegnanie z Marią”.

Wątkiem dominującym w utworze jest uczucie narratora (Tadka) do tytułowej bohaterki. Nie jest to jednak relacja czysta, od razu widać na niej wpływ wojny. Normalne chwile, podczas których para rozmawia o poezji i cieszy się swoją obecnością kontrastują z tymi pełnymi niedopowiedzeń, tajemnego języka mającego uchronić ich przed niebezpieczeństwem. Poza nielicznymi momentami pozwalającymi Marii i Tadeuszowi na więcej prywatności, ich relacja ograniczona jest do zdawkowych słów, gdyż każde stara się w tej okropnej rzeczywistości robić coś przydatnego, dochodowego. Kobieta zajmuje się handlem bimbrem. Nawet starsza pani określa ją jako mistrzynię tego fachu. Tadeusz pracuje natomiast na składzie budowlanym u inżyniera.

Uczucie jest dla nich ucieczką od niepewnego świata, ale i ono jest zarażone wojną. Najlepszym tego dowodem jest pozbawiony uczuć opis przedstawiający scenę wywózki...

Podobne wypracowania