Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Św. Łukasz Ewangelista - życiorys

Św. Łukasz Ewangelista - życiorys

Św. Łukasz był jednym z czterech autorów Ewangelii. Według pierwszych historyków Kościoła pochodził z Antiochii Syryjskiej. Nie był Żydem, lecz poganinem, który przyjął chrześcijaństwo. Nie należał on do uczniów Jezusa i nie należy utożsamiać go ze świętym Łukaszem, który występuje w scenie spotkania Zmartwychwstałego z uczniami w drodze do Emaus. Z tego powodu, mówiąc o św. Łukaszu często nadaje mu się przydomek Ewangelista.

Z Listu św. Pawła do Kolosan dowiadujemy się, ze św. Łukasz był lekarzem. Świadczyć o tym może też sama treść spisanej przez niego Ewangelii, gdzie duży nacisk położony jest na kwestie rodziny i cudów związanych z uzdrowieniami. To właśnie św. Łukasz przekazał nam historię narodzenia Jezusa.

Św. Łukasz był także człowiekiem dobrze wykształconym i utalentowanym malarsko. Przypisuje mu się autorstwo wielu starożytnych obrazów przedstawiających Matkę Bożą, między innymi tego, który został podarowany św. Pulcherii.

Św. Łukasz przyjął chrzest około 50 r n.e. Od tej pory stał się towarzyszem wypraw misyjnych św. Pawła. To właśnie Łukasz Ewangelista został przy Pawle, kiedy ten był więziony. Wtedy miał czas, aby spisać historię życia i nauczania Jezusa. Materiały do pracy zbierał...

Podobne wypracowania