Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Najciekawsze literackie portrety psychologiczne - portret psychologiczny Raskolnikowa

Najciekawsze literackie portrety psychologiczne - portret psychologiczny Raskolnikowa

„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego nazywana jest powieścią psychologiczną, ponieważ autor skupia się na analizowaniu motywów i stanów psychicznych bohaterów ukazując, jaki mają wpływ na podejmowane przez nich działania. Decyzje bohaterów wynikają z ich stanów psychicznych, emocji, nastrojów, a nie tylko i wyłącznie z przemyśleń i doświadczeń. Główną postacią powieści jest były student Rodion Raskolnikow, niedoszły prawnik. Młody mężczyzna żyje niezwykle skromnie i ciągle doskwiera mu brak pieniędzy. Ta nieustanna  bieda powoduje, że Raskolnikow czuje się wyłączony ze społeczeństwa, zobojętniały. Ma jednak dość rozumu, by pojąć sytuację, w jakiej się znalazł, nieciekawe położenie jego rodziny – siostry i matki zadłużających się, by przysyłać mu pieniądze.

Wszystkie te fakty poznajemy dzięki wewnętrznemu monologowi Rodiona – student, rozmawiając ze sobą w myślach, zdaje sobie sprawę, (...)

Podobne wypracowania