Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Homer „Iliada” - charakterystyka Hektora

Homer „Iliada” - charakterystyka Hektora

Hektor – obok Achillesa – jest jednym z głównych bohaterów napisanego przez Homera eposu heroicznego, „Iliady”. Dzieło to opisujące fragmenty wojny trojańskiej, skupia się przede wszystkim na gniewie Achillesa, jednak nie pomija osoby Hektora, który jest postacią zdecydowanie pozytywną.

Hektor był dzieckiem Priama i Hekate, ze względu na swoje przymioty został także faworytem boga piękna i światła – Apolla. Już ten fakt wiele mówi nam o cechach charakteru młodego bohatera – Apollo mógł przecież upodobać sobie tylko mężczyznę prawego i honorowego.

Często zestawia się cechy charakteru Hektora z przymiotami jego wroga – Achillesa. Ten ostatni, wojownik zachwycający dziewczęcą niemal urodą oraz delikatnymi rysami, był jednocześnie mściwy, porywczy i okrutny. Hektor jest natomiast przedstawiany jako mężczyzna bez skazy oraz wzór cnót idealnego starożytnego wojownika. Jego rysy są męskie, budowa ciała atletyczna, jego samego cechuje zaś opanowanie i spokój.

W kodeksie wzorcowego bohatera starożytnego jedno z głównych miejsc zajmuje miłość do rodziny. Hektor funkcjonuje w legendach jako idealny mąż i ojciec, chociaż losy jego najbliższych nie były najszczęśliwsze....

Podobne wypracowania