Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Tadeusz Borowski „Proszę państwa do gazu” - bohaterowie. Opis

Tadeusz Borowski „Proszę państwa do gazu” - bohaterowie. Opis

Opowiadanie „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego podejmuje temat człowieka w obozie koncentracyjnym. Autor pokazuje, jak bardzo można oddalić się od swej własnej osoby, byle tylko przeżyć. Czynią to nie tylko zdesperowani więźniowie, ale także osoby wyżej postawione, które jak najbardziej chcą udogodnić sobie pobyt w lagrze. Przyjrzyjmy się bohaterom tej krótkiej opowieści.

Główną postacią dzieła jest oczywiście narrator. To za jego pośrednictwem poznajemy wyzuty z uczuć i wartości świat obozu koncentracyjnego. Już na początku możemy dostrzec, że jest on postacią sentymentalną. To co mówi o chlebie z Warszawy pokazuje, że jeszcze nie stracił wszelkich uczuć, że jeszcze nie został przytłoczony przez ciemną rzeczywistość. Jednak w sprawach „obozowych” przestrzega ściśle narzuconych rygorów. Zna swoje miejsce w hierarchii i nie próbuje go ani przeskoczyć, ani zejść niżej. Podczas wyładunków okazuje się osobą, u której nie zaginęły jeszcze ludzkie odruchy, ale są skutecznie tłumione przez strach. Narrator nie chce dawać Niemcom powodów do złości, dlatego posłusznie wypełnia ich polecenia. Dopiero przy ostatnim pociągu postanawia się schować pod torami, aby więcej nie oglądać tego...

Podobne wypracowania