Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Adam Mickiewicz „Niepewność” - środki stylistyczne w wierszu i ich funkcja. Opracowanie

Adam Mickiewicz „Niepewność” - środki stylistyczne w wierszu i ich funkcja. Opracowanie

Wiersz „Niepewność” Adama Mickiewicza skonstruowany został w formie piosenki, sam podmiot liryczny w ostatniej zwrotce wspomina nawet: „Kiedym dla ciebie tę piosenkę składał,/ Wieszczy duch mymi ustami nie władał (...)”. Rzeczywiście, utwór posiada wiele cech, które zbliżają go do piosenki. Przede wszystkim jest to refren powtarzający się na końcu każdej zwrotki, który, przy pewnych wariacjach, brzmi mniej więcej: „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie”. Dodaje on wierszowi regularności i sprawia, że podział na części nieco się zmienia: w wierszu mamy wyraźnie wydzielonych sześć strof, które tworzą całości. Chcąc jednak traktować utwór jako piosenkę, spojrzeć na niego musimy jako na dziełko złożone z sześciu czterowersowych zwrotek i takiej samej ilości dwuwersowych refrenów.

Pośród cech piosenki znajdziemy także: rytmiczność, prostotę konstrukcji oraz przejrzystość wypowiedzi. Także te postulaty spełniona utwór Mickiewicza. Składa się on z sześciu zwrotek, z których każda posiada sześć wersów pisanych jedenastozgłoskowcem, ze średniówką po piątej sylabie. Rymy sprawiają, że wiersz nabiera dodatkowej rytmiczności i płynności. Są to rymy żeńskie, parzyste....

Podobne wypracowania