Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Futuryści polscy - fanatyzm Brunona Jasieńskiego i Stanisława Młodożeńca

Futuryści polscy - fanatyzm Brunona Jasieńskiego i Stanisława Młodożeńca

Bruno Jasieński i Stanisław Młodożeniec poznali się w Moskwie, dokąd obaj wyemigrowali w czasie pierwszej wojny światowej. Zetknęli się tutaj z prądami nowej, awangardowej literatury reprezentowanej przez takich twórców jak Wadim Szerszeniewicz i Igor Siewierianin (reprezentanci prądu nazywanego egofuturyzmem) oraz Wladimir Majakowski i Wielimir Chlebnikow (reprezentanci kubofuturyzmu). Zaczerpnęli od nich koncepcję zerwania z dotychczasową kulturą i sztuką na rzecz całkowitego zwrócenia się ku przyszłości, do której miał prowadzić cywilizacyjny postęp umieszczony na miejscu dotychczasowych tematów literatury.

Obaj twórcy powrócili do Polski w 1918 roku, podejmując studia na wydziałach humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również rozpoczynając działalność na rzecz propagowania idei futurystycznych. Różniły się one jednak od wyznaczników prekursorskiego futuryzmu włoskiego i rosyjskiego z powodu dosyć niecodziennego charakteru obszaru, na który usiłowano je przeszczepić – była nim zupełnie nowa, niepodległa Polska. Podstawowa idea prądu, jaką było zerwanie z pomnikową przeszłością, nabrało tutaj szczególnego wymiaru i doprowadziło twórców do swego rodzaju...

Podobne wypracowania