Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Tadeusz Różewicz „Przepaść” - interpretacja i analiza utworu

Tadeusz Różewicz „Przepaść” - interpretacja i analiza utworu

Utwór ten można potraktować jako refleksyjny, poruszający problem ludzkiego życia i związanych z nim kłopotów.

Wiersz ma budowę stychiczną, ciągłą, to znaczy, że nie jest podzielony na części kompozycyjne. Ma nieregularną budowę, wersy posiadają różną ilość sylab. W wierszu zastosowano raczej proste, niewyszukane słownictwo, nie brakuje tu jednak kunsztownych połączeń wyrazowych, np. „otchłań ulicy”, „ciemności nagromadzone przed światem”.

Podmiot liryczny występuje w utworze w roli obserwatora. Przedstawia sytuację na ulicy, kiedy to biedna, starsza kobieta nie może przejść przez ulicę. Chciałaby, ale się waha. Boi się, cofa, nie potrafi uczynić kroku do przodu. Nie są wyjawione przyczyny tego lęku, ale każdy czytelnik może interpretować je inaczej. Kobieta pewnie obawia się ruchu, szybkości i hałasu, jakie panują na ulicy. Swoje młode życie spędziła z dala od zgiełku ulic, na uboczu. Możemy dać ponieść się wyobraźni i dopuścić wiele interpretacji. Staruszka była jednąz wielu ofiar wojny, znalazła się w niebezpieczeństwie, była więźniem obozu koncentracyjnego. To wszystko sprawiło, iż nie czuje się w świecie bezpiecznie, brak jej pewności siebie wiary w sens życie. Może być też inna przyczyna. Staruszka jest osobą samotną,...

Podobne wypracowania