Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”, Pieter Bruegel „Pejzaż z upadkiem Ikara” - porównanie, paralelizm w sztuce

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”, Pieter Bruegel „Pejzaż z upadkiem Ikara” - porównanie, paralelizm w sztuce

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza nawiązuje swym tytułem do greckiego mitu o Dedalu i Ikarze. Ojciec i syn uwięzieni przez króla Minosa na wyspie Krecie próbowali uciec przy pomocy skonstruowanych przez wynalazcę – Dedala skrzydeł.

Pomimo wyraźnych wskazówek i zakazów ojca, Ikar zbliża się do słońca, które topi zespalający pióra skrzydeł wosk i spada do morza, gdzie tonie.

Opowiadanie Iwaszkiewicza osadzone jest w zgoła innej rzeczywistości. Autor opisuje zwykły dzień w realiach Warszawy wojennej, okupowanej przez Niemców. Życie toczy się tam własnym torem, wszystko jest pozornie normalne: ludzie chodzą po ulicach, spiesząc się do pracy, dzieci bawią się na okolicznych podwórkach.

Z rzadka widoczny jest niemiecki patrol. Ludzie żyją pozorami normalności – dopiero pod wieczór można wyczuć szczególną atmosferę, gdy wszyscy starają się jak najszybciej wrócić do bezpiecznych domów, by zbyt (...)

Podobne wypracowania