Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”, Pieter Bruegel „Pejzaż z upadkiem Ikara” - porównanie, paralelizm w sztuce

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”, Pieter Bruegel „Pejzaż z upadkiem Ikara” - porównanie, paralelizm w sztuce

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza nawiązuje swym tytułem do greckiego mitu o Dedalu i Ikarze. Ojciec i syn uwięzieni przez króla Minosa na wyspie Krecie próbowali uciec przy pomocy skonstruowanych przez wynalazcę – Dedala skrzydeł.

Pomimo wyraźnych wskazówek i zakazów ojca, Ikar zbliża się do słońca, które topi zespalający pióra skrzydeł wosk i spada do morza, gdzie tonie.

Opowiadanie Iwaszkiewicza osadzone jest w zgoła innej rzeczywistości. Autor opisuje zwykły dzień w realiach Warszawy wojennej, okupowanej przez Niemców. Życie toczy się tam własnym torem, wszystko jest pozornie normalne: ludzie chodzą po ulicach, spiesząc się do pracy, dzieci bawią się na okolicznych podwórkach.

Z rzadka widoczny jest niemiecki patrol. Ludzie żyją pozorami normalności – dopiero pod wieczór można wyczuć szczególną atmosferę, gdy wszyscy starają się jak najszybciej wrócić do bezpiecznych domów, by zbyt długo nie pozostawać na ulicy po godzinie policyjnej.

Narrator opowiadania stoi na przystanku tramwajowym i obserwuje rozgrywające się wokół wydarzenia. Widzi zaczytanego chłopca, który niemalże wpada pod przejeżdżającą karetkę gestapo. Samochód zatrzymuje...

Podobne wypracowania