Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Ignacy Krasicki „Człowiek i zdrowie” - analiza i interpretacja wiersza z uwzględnieniem morału oraz środków stylistycznych

Ignacy Krasicki „Człowiek i zdrowie” - analiza i interpretacja wiersza z uwzględnieniem morału oraz środków stylistycznych

Ignacy Krasicki w utworze „Człowiek i zdrowie” zawarł prawdę na temat natury człowieka i jego sposobu na życie.

Ludzie chcieliby oczywiście, aby ich życie było długie i by mogli jak najdłużej cieszyć się dobrym funkcjonowaniem organizmu, ale ich styl funkcjonowania to uniemożliwia. Człowiek z tej bajki nie był wyjątkiem. Na początku posiadał zdrowie, ale postanowił żyć w takim pospiechu, że zupełnie przestał zwracać na nie uwagę i działać bez troski o nie.

Powoli, ale skutecznie zdrowie opuszczało człowieka i gdy zbliżał się do połowy swego życia, poczuł, że w swej codziennej gonitwie zaczyna odczuwać szwankujący organizm, opamiętał się. Zaczął dbać o siebie, pielęgnować zdrowie, które powróciło i mógł znów cieszyć się dobrym samopoczuciem, w myśl mądrości „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. 

Jednak taki stan rzeczy nie trwał długo. Systematyczne, wieloletnie eksploatowanie organizmu jednak odcisnęło (...)

Podobne wypracowania