Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Pieśń patriotyczna - „Rota” Marii Konopnickiej

Pieśń patriotyczna - „Rota” Marii Konopnickiej

„Rota” Marii Konopnickiej traktowana była zawsze z wielką powagą, nazywano ją drugim hymnem narodowym, śpiewano w najbardziej doniosłych momentach w historii naszego kraju. Napisana pod wpływem tragicznych wypadków początku XX wieku, do dziś pozostaje symbolem wielkiego ucisku i polskiej doli, pełnej burz i bohaterskich czynów.

Pieśń patriotyczna zawsze odgrywała i odgrywać będzie rolę szczególną w narodzie, dla którego Ojczyzna i tradycja są bardzo ważne. Jest ona jak gdyby nienaruszalnym ładunkiem polskiej kultury i obyczajowości, który jest w stanie przetrwać absolutnie wszystko. Nie na darmo mówi się, że pieśni nie można zdławić. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ją zanuci.

W okresie, kiedy powstała „Rota”, pieśń była niezwykle potrzebna. Konopnicka stanęła na wysokości zadania, tworząc utwór zawierający wszystkie skarby polskiej kultury i mentalności. Wspominając o naszym słowiańskim dziedzictwie oraz nawołując do jedności i męstwa w obronie Ojczyzny („Nie damy, by nas zgnębił wróg”, „Twierdzą nam będzie każdy próg”, „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”) zdołała wytworzyć szczególną atmosferę podniosłości, która musiała poprawiać...

Podobne wypracowania