Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Henri Bergson - poglądy Bergsona - charakterystyka

Henri Bergson - poglądy Bergsona - charakterystyka

Henri Bergson jest uważany za twórcę jednego z najbardziej nośnych systemów filozoficznych współczesności. Jego rodzina wywodzi się z bogatego warszawskiego klanu żydowskich kupców i bankierów, jednak twórca przyszedł na świat w Paryżu, z którym związane było całe jego dorosłe życie. Po ukończeniu studiów nauczał pierwotnie w tamtejszych liceach, później zaś uzyskał profesurę w École normale supérieure, już jako autor traktatu filozoficznego „O bezpośrednich danych świadomości”. W 1914 roku jako ochotnik wyruszył na front I wojny światowej, a po powrocie kontynuował zarówno karierę akademicką, jak i pracę twórczą, której owocem stały się zaliczane do kanonu współczesnej filozofii prace „Energia duchowa” oraz „Dwa źródła moralności i religii”.

Podstawowe założenia filozofii Bergsona stały w opozycji do wartości promowanych przez pozytywizm, szczególnie zaś do jego racjonalizmu i wiary w prymat (...)

Podobne wypracowania