Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Wisława Szymborska „Nic dwa razy” - analiza i interpretacja wiersza

Wisława Szymborska „Nic dwa razy” - analiza i interpretacja wiersza

Utwór Szymborskiej „Nic dwa razy” napisany jest wierszem rymowanym o schemacie abcb, podzielonym na siedem strof o długości czterech wersów każda.

Wiersz opowiada o ciągłości czasu, zgodnie z heraklitejską jego wizją (Heraklit z Efezu widział czas jako linię prostą, bez początku i końca, na osi której nic się nie powtarza. Płynność czasu była podstawą jego filozofii, stąd jego słynne stwierdzenie, że „nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki”).

Początek utworu daje nam przykłady, udowadniające prawdziwość tej tezy. Szymborska wspomina o niemożności przeżycia dwóch takich samych dni czy doświadczenia dwóch identycznych spojrzeń, dwóch tożsamych pocałunków. Wszystkie doświadczenia w życiu człowieka zdarzają się tylko raz i dlatego należy je wysoko cenić i uczyć się na ich przykładzie.

„Nic dwa razy” opisuje zmienność czasu oraz zmienność człowieka w tym czasie zanurzonego. Tak jak nie możemy uchwycić natury czasu samego w sobie, tak samo niemożnością jest zatrzymanie ludzkich uczuć, które są tak samo zmienne, jak wody heraklitejskiej rzeki. Uczucie miłości zamienia się niepostrzeżenie w obojętność bądź nienawiść, to, co jeszcze niedawno wydawało nam się różą...

Podobne wypracowania