Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Brzechwa - biografia, życiorys

Jan Brzechwa - biografia, życiorys

Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1898 roku na Podolu, w miejscowości o nazwie Żmerynka. Pochodził z rodziny żydowskiej. Jego prawdziwe imię to Jan Wiktor Lesman. Pseudonim „Brzechwa” pochodzi od staropolskiej nazwy strzały, której używali do strzelania z łuków mężczyźni. W historii literatury polskiej zasłynął między innymi jako autor utworów dla dzieci oraz twórczości satyrycznej. Swoje teksty podpisywał również jako Szer-Szeń oraz Inspicjent Brzeszczot (sygnował nimi raczej swą satyryczną i kabaretową twórczość).

Ojciec Brzechwy był inżynierem kolejowym. Co za tym idzie, rodzina zmuszona była do częstych przeprowadzek i odbywania podróży po kraju. Mężczyzna nie wiązał swojego życia ani kariery z literaturą. Po ukończeniu nauki w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Chyrowie, rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim, na wydziale prawa. Tak więc pisarz wybrał zawód poważany i poważny. Jako prawnik specjalizował się w prawie autorskim. Pełnił funkcję radcy prawnego w ZAIKSie. Stanowisko to zajmował od roku 1924 do 1939, a więc do wybuchu II wojny światowej. O tym, że był to specjalista w swojej dziedzinie, może świadczyć również fakt, iż reprezentował Zenona Przesmyckiego...

Podobne wypracowania