Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Zenka Wójcika

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Zenka Wójcika

Zenek Wójcik to tajemniczy przybysz, który pewnego dnia pojawia się niespodziewanie we wsi Olszyny. Okazuje się, że przez lata był poniewierany i bity przez swojego ojca – nałogowego alkoholika. Zenek wyruszył w długą podróż, aby odnaleźć wuja Antosia, którego od dawna podziwia. Chce do niego dotrzeć, aby móc zmienić swoją przyszłość – tej nie będzie miał z ojcem, który woli alkohol od własnego dziecka.

Gdy poznajemy Zenka po raz pierwszy, bezprawnie „włamuje się” na wyspę – skrytkę bohaterów z Olszyn. Używa nie swoich rzeczy, ale tylko dlatego, że ma ranną nogę. Podczas podróży przebija ją sobie szkłem. Zarówno skaleczenie, jak i on sam był zaniedbany. „Twarz, szyja i ręce miały przykry, szarawy kolor, właściwy ludziom po długotrwałej podróży bez możliwości umycia się i zmiany ubrania. Ula zauważyła chude policzki i szeroko rozłożone ładne brwi. Na spocone czoło spadały dawno nie strzyżone ciemne włosy, pozbawione połysku, jak sierść niedożywionego kota. Podniszczona wiatrówka i drelichowe spodnie były zmięte i pociemniałe od wilgoci”. Tak właśnie wyglądał Zenek, kiedy zobaczyli go po raz pierwszy bohaterowie.

Dla Uli, Pestki, Mariana i Julka Zenek...

Podobne wypracowania