Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - charakterystyka Gereba

Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - charakterystyka Gereba

Deżo Gereb należy do grupy chłopców z Placu Broni. Jest on bodaj najciekawszą postacią w powieści Molnara, bohaterem o niezwykle złożonym charakterze i psychice.

Gereb charakteryzuje się silną osobowością o skłonnościach przywódczych. Z tego powodu nieustannie rywalizuje z Janoszem Boką, który cieszy się największym szacunkiem i autorytetem wśród reszty kolegów. Gereb skrycie uważa, że sam lepiej nadawałby się na lidera grupy, lecz jest również świadom faktu, że dopóki istnieje Boka, dopóty on zawsze pozostanie na dalszym miejscu.

Deżo jest bohaterem niewątpliwie bardzo inteligentnym i przebiegłym. Jego chęć pokonania Boki popycha go do zdrady – chłopiec przyłącza się do wrogiego obozu „Czerwonych Koszul”. Wciąż obawia się jednak walki twarzą w twarz ze swoim dawnym przywódcą, toteż próbuje wygrać podstępem – przekupując stróża Placu, starego Słowaka. Zdemaskowany przez Nemeczka, staje (...)

Podobne wypracowania