Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Opis rycerza - Rycerz średniowieczny

Opis rycerza - Rycerz średniowieczny

W średniowiecznej literaturze zostają przedstawione trzy wzorce parenetyczne (osobowe). Obok ideału doskonałego świętego (który zostaje zaprezentowany w „Legendzie o świętym Aleksym”) czy wzorowego władcy – tutaj należy wskazać na króla Karola Wielkiego – występuje wzorzec doskonałego rycerza. Uosabia go tytułowy bohater „Pieśni o Rolandzie”.

Modelowy średniowieczny rycerz powinien pochodzić z zacnego, cieszącego się dobrą sławą rodu. Rycerz powinien charakteryzować się odwagą, walecznością i dumą. Jest to człowiek szlachetny, którego cechuje gorąca miłość do ojczyznę i swojego władcy. Rycerz gotowy jest oddać życie w walce o dobro ojczyzny bądź o dobre imię władcy. Ponadto rycerz gotów jest walczyć o dobro swoich współtowarzyszy oraz kobiet – broni nie tylko swojej damy serca, ale także wdów i sierot.

Rycerz powinien być człowiekiem wykształconym, a jednocześnie wzorowym chrześcijaninem, wyznający gorliwie katolicką wiarę. Ponadto chętnie podejmuje on walkę w trosce o obroną wiary chrześcijańskiej, a także bierze udział w walkach mających na celu szerzenie chrześcijaństwa (należy pamiętać, że w średniowieczu nawracano za pomocą miecza). Walcząc, przestrzega kodeksu rycerskiego,...

Podobne wypracowania