Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Jan van Eyck „Zaślubiny Arnolfinich” - opis obrazu, interpretacja

Jan van Eyck „Zaślubiny Arnolfinich” - opis obrazu, interpretacja

Słynny niderlandzki malarz stworzył swoje najbardziej znane dzieło w 1434 roku, używając techniki olejnej na desce. Bohaterami obrazu są postacie rzeczywiste – Giovanni Arnolfini był włoskim kupcem osiadłym w Brugii, jego żona to Giovanna Cenami.

Wbrew ówcześnie przyjętym konwencjom malarskim, postacie zostały przedstawione na obrazie w całości. Para ubrana jest w eleganckie stroje, wykończenie ich futrem świadczy o wysokiej pozycji materialnej pary. Mężczyzna ubrany jest w brązową szatę, na głowie ma duży, czarny kapelusz z rondem. Kobieta ubrana jest w zieloną suknię. Na głowie ma ozdobną, haftowaną, białą chustę. Jej sylwetka wskazuje na to, że jest w stanie błogosławionym, ale badacze nie potwierdzają jednogłośnie tej hipotezy. W tamtym okresie wypukły brzuch kobiety był również symbolem atrakcyjności fizycznej. Postacie trzymają się za ręce. Mężczyzna ma uniesioną lewą dłoń. Istnieją (...)

Podobne wypracowania