Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski David Teniers Młodszy „Lato” - opis obrazu, interpretacja

David Teniers Młodszy „Lato” - opis obrazu, interpretacja

David Teniers, znany przede wszystkim jako malarz rodzajowy, zaliczany jest w poczet malarzy flamandzkich. Sztuka flamandzka jest jednym w owoców reformacji w Europie – w wyniku rozłamu polityczno-religijnego Niderlandy rozpadły się wówczas na dwie części. Katolicka (północno-zachodnia) część odpowiada obszarowi królestwa Belgii. Od około XVI wieku sztukę flamandzką analizuje się więc osobno od mieszczańsko-protestanckiej sztuki holenderskiej.

W obrazach Teniersa badacze sztuki zwracają uwagę przede wszystkim na perspektywę, światłocień, doskonałe wyczucie barwy, precyzyjną formę i swobodę w operowaniu pędzlem. Na jego obrazach dominują tonacje szarości, czerni oraz bieli.

Dzieło zatytułowane „Lato” należy do cyklu malarskiego „Cztery pory roku” pochodzącego z roku 1644. Na obrazie widnieje młody, silny mężczyzna pracujący w polu przy zbiorach zboża. Mężczyzna ubrany jest w białą koszulę (...)

Podobne wypracowania