JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
Język polski
-
„Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” - zinterpretuj cytat, opierając się na powieści „Lord Jim” Josepha Conrada
Natura ludzka od wieków pozostaje zagadką. Filozofowie głowią się nad tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Każda ich koncepcja ma jakieś słabe strony. To fundamentalne zagadnienie wydaje się być pytaniem bez odpowiedzi. Cytat: „Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” jest kolejną próbą scharakteryzowania... »
-
„Człowiek to wielkość i małość jednocześnie” - Biblia i antyk. Przykłady w literaturze
Człowiek może być jednostką wybitną, ponadprzeciętną, odznaczającą się w jakiejś dziedzinie spośród tłumu. Jednak w gruncie rzeczy każdy jest istotą słabą, którą łatwo można unicestwić, pokonać, zniszczyć. Jak powiedział francuski filozof Blaise Pascal: „Człowiek jest trzciną najsłabszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą.... »
-
„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” (Hemingway) - czy zgadzasz się z tą opinią? Rozprawka
„Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya to poruszająca opowieść o kubańskim rybaku – Santiago – który walczy z marlinem. Mężczyzna ten, mimo że jest już stary, wyrusza na wodę podczas huraganów. Jego celem jest udowodnienie swojej wartości i udowodnienie faktu, iż człowiek jest zdolny do naprawdę... »
-
„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej - list Helenki do Pani Eweliny
„Dobra pani” to nowela Elizy Orzeszkowej, opowiadająca o samolubnej i egoistycznej kobiecie, znudzonej swoją samotnością. Pani Ewelina Krzycka wybiera sobie coraz to nowe obiekty miłości, które po pewnym czasie porzuca, kiedy jej się nudzą. „Dobra pani” miała już ulubioną papugę, pieska, a pewnego dnia postanowiła... »
-
„Dolina Issy” Czesław Miłosz - autobiografizm
Napisana z epickim rozmachem, niemal liryczna powieść Czesława Miłosza pod tytułem „Dolina Issy” to książka, w którą autor wplata wątki autobiograficzne. Jednak jak sam wielokrotnie podkreślał książka ta nie jest jego wspomnieniem. Do utworu Miłosz przeniósł polsko-litewską rzeczywistość świata codziennego, w... »
-
„Don Kichot z La Manczy” - „Don Kichot” - Satyra na średniowieczne romanse rycerskie czy opowieść o tragizmie człowieka, który nie godził się z rzeczywistością?
Romanse rycerskie to utwory opiewające niezwykłe przygody oraz miłość do damy serca, które przeżywali rycerze. Wyruszali oni w wędrówki, aby stawać do walki w obronie słabych i uciśnionych, czym chcieli zaskarbić sobie przychylność ukochanych kobiet i wieczną sławę. Powstawały głównie w XV i XVI wieku. Ich treść obfitowała... »
-
„Don Kichot z La Manczy” - Don Kichot - bohater śmieszny czy tragiczny?
Don Kichot jest tytułowym bohaterem powieści Miguela Cervantesa de Saavedry. Rozstrzygnięcie dylematu czy jest to postać śmieszna czy tragiczna może przysporzyć problemów, gdyż jest wiele argumentów przemawiających zarówno za jednym, jak i za drugim stwierdzeniem. Już na początku utworu znajdujemy opis wyglądu zewnętrznego... »
-
„Don Kichot z La Manczy” - Don Kichot - najsmutniejsza ze wszystkich książek?
Powieść Miguela Cervantesa de Saavedry pod tytułem „Przemyślny szlachcic Don Kichote z La Manczy” z pozoru może jawić się, jako książka smutna. Poznajemy losy podstarzałego szlachcica, który przetracił swój majątek kupując książki na temat rycerstwa. Pod wpływem lektury, można zaryzykować stwierdzenie, oszalał.... »
-
„Don Kichot z La Manczy” - don Kichot jako błędny rycerz
W epoce średniowiecza, błędni rycerze wędrowali przez świat w poszukiwaniu przygód. Ich celem było stawanie w obronie uciśnionych i pokrzywdzonych. W ten sposób chcieli zdobyć przychylność swoich dam serca oraz przysporzyć im, i sobie, chwały. Don Kichot, tytułowy bohater powieści Miguela Cervantesa de Saavedry, pod wpływem... »
-
„Don Kichot z La Manczy” - Donkiszoteria była, jest i będzie - mój głos w sprawie postawy Don Kichota
Moim zdaniem stwierdzenie, iż donkiszoteria była, jest i będzie jest słuszne. Aby udowodnić prawdziwość tej tezy na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest donkiszoteria? Na podstawie powieści Miguela Cervantesa de Saavedry możemy dojść do wniosku, że pojęcie to oznacza nic innego, jak marzycielską postawę wobec świata,... »