Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Religia Grzech - czym jest grzech? Definicja, następstwa i rodzaje grzechów

Grzech - czym jest grzech? Definicja, następstwa i rodzaje grzechów

Grzech to przeciwstawienie się (świadome lub też nie) woli Boga, Jego nauce, regułom i zasadom religijnym. Stanowi on odejście od wyznawanej wiary oraz zwrócenie się ku złu.

Według Katechizmu Kościoła katolickiego grzech można nazwać wykroczeniem przeciwko rozumowi, swojemu sumieniu oraz prawdzie, czyli wartościom nadanym człowiekowi przez Boga. Jest to okazanie nieposłuszeństwa wobec Stwórcy (dotyczy to między innymi buntu Adama i Ewy opisanego w Księdze Rodzaju) czy też braku prawdziwej miłości do Boga.

O grzechach mówimy wtedy, kiedy dojdzie do złamania jakiegokolwiek przykazania zarówno Bożego, jak i kościelnego. Wyznaczone przez Chrystusa i Kościół normy moralne mają zapewnić nam uczciwe i spokojne życie. Jeśli zatem dopuścimy się przekroczenia lub też zignorowania danej zasady, popełniamy grzech. W tradycji chrześcijańskiej wyróżniamy dwa rodzaje grzechów: lekkie – zwane powszechnymi (...)

Podobne wypracowania