Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Religia Wielka Sobota - post, liturgia, obrzędy. Opis Wielkiej Soboty i jej znaczenie

Wielka Sobota - post, liturgia, obrzędy. Opis Wielkiej Soboty i jej znaczenie

Wielka Sobota jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. W jego czasie Kościół nadal adoruje Najświętszy Sakrament, który z Ciemnicy zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Sobota poprzedzająca Wielką Niedzielę uznawana jest za dzień ciszy i postu. Ludzie gromadzą się w kościołach i rozważają śmierć Jezusa oraz zstąpienie Zbawiciela do piekieł. Główne ołtarze zostają obnażone, a w konfesjonałach księża czekają na wiernych. Kościół zaleca, by tego dnia powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę nie odbywają się msze święte, a komunia może być udzielana tylko ludziom umierającym.

W Polsce i w sąsiadujących z nią krajach bardzo popularnym zwyczajem, związanym z dniem poprzedzającym Wielką Niedzielę, jest święcenie pokarmów wielkanocnych. Ludzie gromadzą się w kościołach i przynoszą ze sobą potrawy, które będą spożywane po Zmartwychwstaniu Pańskim. W koszykach znajdują (...)

Podobne wypracowania