Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Globalizacja - wymiary globalizacji - charakterystyka

Globalizacja - wymiary globalizacji - charakterystyka

Wiek XX to okres niezwykłego rozwoju naukowego, medycznego oraz technologicznego. Od czasu upowszechnienia telewizji oraz internetu obieg informacji stał się błyskawiczny, nabrał wymiaru powszechnego. Unowocześnienie sprawiło, iż pojawiło się zjawisko globalizacji. Mianem tym nazywany jest zespół procesów gospodarczych, społeczno-kulturowych i politycznych, który przyczynił się do znacznego zwiększenia korelacji i powstania wspólnoty między państwami, narodami, kulturami czy systemami gospodarczymi. Efektem tych wzajemnych powiązań jest wytworzenie się tzw. globalnego społeczeństwa (Marshall McLuhan określił je terminem globalnej wioski), zanik różnic między państwami narodowymi, powstawanie międzynarodowych organizacji i przedsiębiorstw oraz ujednolicenie kultur. 

Globalizacja odbywa się na czterech zasadniczych polach: ekonomicznym, technologicznym, kulturowym oraz politycznym. Pierwszy (...)

Podobne wypracowania