Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Preambuła konstytucji - preambuła Konstytucji RP - opis i interpretacja

Preambuła konstytucji - preambuła Konstytucji RP - opis i interpretacja

Preambuła (inaczej „arenga”) to wstęp do tekstu prawnego. Zwyczajowo sformułowana jest podniosłym tonie i odwołuje się do wartości i celów, jakim służyć na ten akt. Zawiera podstawowe motywy, jakimi kierował się ustawodawca przy tworzeniu danego tekstu. Nazwa preambuła pochodzi z łacińskiego słowa „preambulum” i oznacza tyle, co „iść wcześniej”. Preambuła do aktualnie obowiązującej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku jest jednym z najdłuższych takich tekstów na świecie.

Wstęp do konstytucji jako podmiot uchwalający ustawę zasadniczą wskazuje Naród Polski, czyli ogół obywateli. Polska preambuła w szczególny sposób odwołuje się do przełomowego momentu w polskiej historii, jakimi były przemiany ustrojowe zapoczątkowane w 1989 roku. Słowa preambuły wyrażają także szacunek i wdzięczność dla dorobku przodków, nawiązując do tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczpospolitej Wstęp (...)

Podobne wypracowania