Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Akty prawne - Akt administracyjny - definicja, cechy, przykłady

Akty prawne - Akt administracyjny - definicja, cechy, przykłady

Jedną z cech współczesnych państw demokratycznych jest sprawnie działająca administracja publiczna, która odgrywa bardzo istotną rolę w państwie. Administracja publiczna działa w ramach dokładnie określonych przez prawo. Przykładowym przejawem jej działalności jest wydawanie aktów administracyjnych.

Akt prawny jest sformalizowanym przedstawieniem woli danego organu administracyjnego (m.in. administracji rządowej, samorządowej), które skierowane jest do indywidualnego (można także wyróżnić akty, które nie kierują się do indywidualnej jednostki, ale wskazują szerszą grupę adresatów) podmiotu prawnego (osoby fizycznej lub prawnej) i dotyczy określonej sprawy. Ta cecha odróżnia akty administracyjne od aktów prawnych, które są sformułowane w sposób generalny i abstrakcyjny. Należy zaznaczyć, że akty administracyjne powstają w wyniku złożonego postępowania administracyjnego, a ich wydanie wymaga (...)

Podobne wypracowania