Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Występek - definicja, opis, przykłady

Występek - definicja, opis, przykłady

Występek definiowany jest przez artykuł 7 paragraf 3 ustawy kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 roku. Głosi on, iż występkiem jest czyn zabroniony, który jest  zagrożony grzywna powyżej 30 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności bądź kara pozbawienia wolności przekraczająca miesiąc. 

Kodeks karny reguluje, iż każde przestępstwo jest zbrodnią bądź występkiem.  Zbrodnię popełnić można jedynie naumyślnie. Jest ona zagrożona sankcją karną wynosząca co najmniej 3 lata pozbawienia wolności. Występek można popełnić umyślnie (sprawca mimo możliwości przewidzenenia jego popełnienia oraz wynikających z tego konsekwencji nie rezygnuje ze swojego zamiaru) bądź nieumyślnie (popełniany w wyniku nieostrożności, bez zamiaru popełnienia,  przy jednoczesnej możliwości jego przewidzenia).

Ustawodawca przewidziała specjalny rodzaj występku jakim jest występek o charakterze chuligańskim. Jego popełnienie (...)

Podobne wypracowania