Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna WOS Bezpieczeństwo międzynarodowe - definicja, modele, przykłady

Bezpieczeństwo międzynarodowe - definicja, modele, przykłady

Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan wolny od zagrożeń. Jest on zjawiskiem dynamicznym, niestałym. Bezpieczeństwo międzynarodowe to określony układ stosunków międzynarodowych, zapewniający stan wolny od groźby napaści militarnej lub presji zewnętrznej – również tej pozamilitarnej.

Na płaszczyźnie międzynarodowej bardzo ważne są wszelkiego rodzaju umowy, traktaty i pakty podpisywane z innymi państwami, mające na celu zapewnienie stabilności i pokoju oraz pomoc w razie zagrożenia jednego z sygnatariuszy. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo międzynarodowe nie jest sumą bezpieczeństw narodowych. Można podać cztery wartości bezpieczeństwa:

- Przetrwanie
- Niepodzielność terytorialna
- Suwerenność
- Jakość życia

Z kolei modele koncepcji bezpieczeństwa międzynarodowego to:

- neutralność – czyli powstrzymywanie się od zaangażowania w sprawy międzynarodowe, nieuczestniczenie w w układach, niepopieranie żadnej z stron konfliktu,
- izolacjonizm – oznacza nieangażowanie się w kwestie polityki międzynarodowej na całym świecie bądź w wybranej jego części. Postawę taką przyjęli Amerykanie uznając Doktrynę Monroe'a,
- równowaga sił – jest to niedopuszczenie do hegemonii kraju bądź krajów...

Podobne wypracowania