Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Układ z Schengen - członkowie, geneza, treść

Układ z Schengen - członkowie, geneza, treść

Układ z Schengen to oficjalna nazwa porozumienia między państwami europejskimi, dotyczącego swobodnego przekraczania granic.

Geneza układu sięga roku 1984, kiedy to Francja podpisała umowę z RFN. Zapewniała ona obustronne usunięcie trudności w zakresie przekraczania granic przez ich obywateli. Umowa dotyczyła przechodzenia przez przejścia graniczne. Inne państwa europejskie szybko zainteresowały się tym porozumieniem. Szczególnie spodobało się ono krajom Beneluksu. Z ich inicjatywy zostało więc podpisane porozumienie. Miało to miejsce 14 czerwca 1985 roku w Schengen. Umowa obejmowała Francję, RFN i Beneluks.

W praktyce podpisanie układu oznaczało zniesienie kontroli pojazdów na granicach. Początkowo obowiązywał kontrola wzrokowa, ale w roku 1986 całkowicie z niej zrezygnowano. Oczywiście, należy pamiętać, iż w sytuacjach zagrożenia lub przy okazji pewnych oficjalnych wydarzeń w danych państwie (...)

Podobne wypracowania