Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Sudan - Konflikt w Sudanie - przyczyny, skutki

Sudan - Konflikt w Sudanie - przyczyny, skutki

U podłoża konfliktu w Sudanie leży zróżnicowanie etniczne i religijne ludności zamieszkującej północ i południe kraju. Na północy zdecydowaną większość stanowią Arabowie wyznający islam, znacznie słabiej rozwinięte południe należy natomiast do pogańskich i chrześcijańskich afrykańskich plemion.

W pierwszej połowie XX wieku i wcześniej, gdy Afryka poprzecinana była siecią granic kolonialnych, Sudan należał do Wielkiej Brytanii. Władze brytyjskie rozdzieliły jednak północ i południe Sudanu i panowały tam osobne administracje. Sytuacja zmieniła się w 1946 r., kiedy Brytyjczycy ulegli presji Arabów i scalili Sudan (językiem oficjalnym, ignorując plemiona południa, stał się wówczas język arabski).

W 1955 r. wybuchło powstanie żołnierzy południowej części, które dość szybko przekształciło się w ponad pięćdziesięcioletni konflikt, przerywany stosunkowo krótkimi momentami pokoju, na tamtym obszarze. (...)

Podobne wypracowania