Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna WOS Demokracja - Demokracja pośrednia - wady i zalety

Demokracja - Demokracja pośrednia - wady i zalety

Demokracja pośrednia jest jedną z najczęściej preferowanych form ustrojowych we współczesnych systemach politycznych. Ma zastosowanie w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych, niektórych państwach Ameryki Południowej. Demokracja przedstawicielska opiera swe założenia na podjęciu decyzji w kwestii wyboru swoich reprezentantów przez społeczeństwo w wolnych wyborach na szczeblu lokalnym oraz centralnym, jak i prezydenta. Kandydaci mogą być zrzeszeni w partiach politycznych lub też startować jako niezrzeszeni.

Istotną zaletą demokracji pośredniej jest  możliwość wyboru, przed jaką staje każdy obywatel w momencie głosowania. Wolny i świadomy wybór, brak nacisku zewnętrznego na decyzję oraz jednocześnie możliwość uchylenia się od wybrania kogokolwiek stanowią przejaw respektowania w państwie demokratycznym podstawowych praw i wolności obywatelskich. Obywatel ma prawo głosować na kandydata, (...)

Podobne wypracowania