Opis Świąt Wielkanocnych

Święta Wielkanocne są najważniejszym okresem dla wyznawców religii chrześcijańskiej. To czas zwycięstwa nad śmiercią i mocami piekielnymi, dlatego wszyscy zobligowani są do radości. Bardzo wesoły jest także sposób ich obchodzenia, ale nim to nastąpi, konieczne jest przypomnienie męki Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni upamiętniające ostatnie ziemskie chwile Jezusa. Chrześcijanie wtedy pojawiają się w kościele, by być świadkami obrządków związanych ze śmiercią Syna Bożego. W pierwszy z tych dni odbywa się msza święta, podczas której wspominana jest ostatnia wieczerza. Natomiast w Wielki Piątek w kościele nie odbywają się msze, a ludzie przychodzą na drogę krzyżową lub inne modlitwy upamiętniające męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa. Wieczorną mszą w Wielki Czwartek rozpoczyna się tzw. Triduum Paschalne, czyli najważniejsze misterium w religii katolickiej - to przeżywanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielka Sobota jest dniem, podczas którego w kościołach trwa adoracja Grobu Pańskiego. Jednakże najważniejszym wydarzeniem jest poświęcenie pokarmów - tzw. święconki. W koszyczkach znajduje się głównie żywność, która symbolizuje powrót do życia. Są to m.in. pięknie zdobione pisanki (jajko oznacza przecież życie), babki drożdżowe (drożdże bardzo szybko rosną) oraz przyprawy (chrzan, sól), których celem jest zachować produkty od zepsucia.

Poświęcone produkty spożywa się w Wielką Niedzielę podczas uroczystego śniadania. Bardzo popularnym zwyczajem jest dzielenie się jajkiem, które bardzo przypomina znane z Bożego Narodzenia łamanie się opłatkiem. Wielka Niedziela jest dniem radości - w kościele odbywają się rezurekcje, czyli msze upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa. Są one bardzo uroczyste, a podczas nich wierni chodzą w procesjach śpiewając pieśni pełne nadziei i wiary.

Kolejnym dniem Świąt Wielkanocnych jest Lany Poniedziałek zwany także śmigusem - dyngusem. W kościołach odbywają się msze, podczas których ksiądz kropi ludzi wodą święconą. Także w swoich domostwach ludzie polewają się wodą. Tradycja ta nawiązuje do pogańskiego zwyczaju symbolizującego budzenie się przyrody do życia. Zmoczony człowiek ma porzucić smutki i rozpocząć „nowe” życie.

Ze Świętami Wielkanocnymi związanych jest naprawdę wiele zwyczajów i tradycji. Są to nie tylko malowanie pisanek, święcenie pokarmów i oblewania wodą. W wielu miejscach wiesza się śledzia i odprawia pogrzeb żuru. Symbolizuje to koniec postu (śledź i żur to tradycyjne potrawy postne). Gdzieniegdzie popularne jest topienie Judasza, czyli słomianej kukły symbolizującej zdrajcę. Bogata symbolika tego okresu wywodzi się z zamierzchłych czasów i ma uzmysławiać ludziom, że śmierć została pokonana i największą siłą jest życie.