Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Włodzimierz Cimoszewicz - biografia, życiorys - strona 2

przez Aleksandra Kwaśniewskiego urzędu Prezydenta RP został przewodniczącym Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W 1996 roku otrzymał funkcję przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej, którą pełnił do października 1997. 

Jako sygnatariusz obok premiera podpisywał w imieniu Polski Traktat o Przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Włodzimierz Cimoszewicz został trzecim z kolei marszałkiem Sejmu IV kadencji 5 stycznia 2005 wyniku rezygnacji Józefa Oleksego z urzędu marszałka Sejmu. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” w 2005 roku, otrzymał również Order Zasługi Republiki Francuskiej i Greckiej.

W 2005 roku ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Po ogłoszeniu kandydatury wezwano go przed komisję śledczą ds. PKN Orlen. Śledczy złożyli do prokuratury doniesienia o możliwości przestępstwa w odniesieniu o zeznania Anny Jaruckiej i to wpłynęło na rezygnację z kandydowania Cimoszewicza na urząd prezydencki14 września 2005 roku. 

Podobne wypracowania