Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Półwysep Iberyjski - historia, królestwa chrześcijańskie. Hiszpania w średniowieczu - strona 2

Jego historycznym, na poły legendarnym twórcą był król Ignacy IX. Oprócz nich w okresie dominacji muzułmańskiej w Hiszpanii wykształciły się jeszcze hrabstwa Kastylii w centrum Półwyspu Iberyjskiego oraz Aragonii na południowo-wschodnim jego wybrzeżu. Pod koniec XI wieku od rosnącego w siłę Królestwa Leonu oderwała się jego zachodnia część, czyli Portugalia, nadana przez króla Alonsa VI jako lenno przedstawicielowi bocznej linii Kapetyngów francuskich – Henrykowi Burgundzkiemu.

Z racji, iż władcy Leonu uważali się za bezpośrednich kontynuatorów tradycji i państwowości wizygockiej, od X wieku zaczęli oni rościć sobie prawa do zwierzchności nad całą chrześcijańską społecznością Półwyspu Iberyjskiego. W tym celu począwszy od panowania króla Alfonsa III (866-912) tytułowali się oni cesarzami Hiszpanii, podkreślając swoją nadrzędność w stosunku do pozostałych dynastów w regionie.

Tempo rozwoju chrześcijańskich królestw w średniowiecznej Hiszpanii nierozerwalnie połączone było z działaniami muzułmańskich emirów z dynastii Almorawidów a później Almohadów. Ostateczny tryumf ideologii hiszpańskiej rekonkwisty został przypieczętowany dopiero w roku 1212, kiedy...

Podobne wypracowania