Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Krzywousty - biografia, życiorys - strona 2

Henryka V nie trzeba było długo czekać. Już w roku 1109 wojska cesarza wkroczyły do królestwa Bolesława. Wojska Krzywoustego nie miały dużych szans ze względu na liczebność, którą przewyższała go armia niemiecka. Także przygotowanie wroga do walki było na o wiele wyższym poziomie. Najważniejsze starcia tamtego okresu, które przeszły do historii to m.in. bitwa na Psim Polu oraz obrona Głogowa. Po tym, jak mieszkańcy grodu Głogów zdołali odeprzeć wojska cesarza, te zaczęły wycofywać się z kraju. Po zawarciu pokoju, brat Krzywoustego miał otrzymać część grodów, jednakże Bolesław nie wyrażał chęci wprowadzenia postanowienia w życie. Jedynym i pewnym sposobem na pozbycie się konkurenta było uwięzienie go. Na takie też rozwiązanie zdecydował się Krzywousty. Nie długo jednak prześladował swego brata, gdyż ten po tym, jak dostał się do niewoli, zmarł. 

Wydarzenia, które miały miejsce nie zostały dobrze odebrane przez opinię publiczną, a zwłaszcza przedstawicieli Kościoła. Władcy udało się obłaskawić kler licznymi darami przekazywanymi dla świątyń. 

Jednym z największych przedsięwzięć Bolesława Krzywoustego było przyłączenie Pomorza Gdańskiego do Polski. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1119. Władca od razu rozpoczął misję...

Podobne wypracowania