Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Krzywousty - biografia, życiorys - strona 3

misję chrystianizacyjną na nowo zdobytych terenach. Jeśli zaś idzie o Pomoże Zachodnie, Krzywousty nie zdołał włączyć go w poczet swego królestwa. 

Być może sytuacja, jaka zaistniała między Bolesławem a Zbigniewem, zainspirowała władcę do pozostawienia testamentu. Wolą Krzywoustego państwo podzielone zostało między jego synów. W ten sposób chciał on zapobiec przyszłym walkom o tron. Według postanowień Bolesława każdy jego syn otrzymał swą dzielnicą, którą miał władać. Na mocy owego aktu Śląsk przypadł Władysławowi Wygnańcowi. Bolesław Kędzierzawy panował na Mazowszu i Kujawach. Mieszko Stary otrzymał ziemię wielkopolską. Kolejny spadkobierca - Henryk Sandomierski był panem ziemi sandomierskiej. Ziemia łęczycka i sieradzka przypadła w konsekwencji Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Krzywousty utworzył jeszcze jedną dzielnicę, zwaną senioralną, w której miał panować najstarszy z synów. 

Bolesław Krzywousty zmarł dnia 28 października 1138 roku.

Podobne wypracowania