Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Sprawiedliwy - biografia, życiorys - strona 2

Sandomierski.

Kazimierz Sprawiedliwy stawał się coraz więcej znaczącą postacią na arenie politycznej. Zdołał przejąć nawet ziemię krakowską, Śląsk, Wielkopolskę, Mazowsze oraz Kujawy i Pomorze Gdańskie przeprowadzając sprawną akcję zbrojną i angażując się w konflikt oraz pomagając Bolesławowi Wysokiemu. W roku 1180, w Łęczycy, zniesiono zasadę senioratu, przez którą głównie dochodziło do waśni i walk. Kazimierz zapewnił sobie również panowanie na ziemi krakowskiej, którą zdobył.

Skoro Kazimierz zyskał stabilną pozycję w kraju, musiał również zadbać o kontakty z sąsiadami. Postanowił więc wydać za mąż córkę za księcia rosyjskiego. Choć władca dbał o swoją dzielnicę, nie mógł uśpić swej czujności. Już w roku 1191 miał się przekonać, że walki o dzielnice nie ustały. Mieszko Stary stosując podstęp opanował Kraków, jednakże Kazimierz Sprawiedliwy szybko uporał się z zaistniałą sytuacją i nie pozwolił zagrabić bratu swoich ziem. Trzy lata później książę Kazimierz wziął czynny udział w wyprawie przeciwko Jaćwingom, w której jego wsparcie okazało się bardzo pomocne.

Kazimierz Sprawiedliwy zmarł dnia 5 maja 1194 roku w Krakowie.

Podobne wypracowania