Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konrad Mazowiecki - biografia, życiorys - strona 3

należące do Konrada w roku 1229. W zamian za chęć niesienia pomocy otrzymali oni ziemię chełmińską. Pozostali członkowie zakonu przybyli do królestwa w roku 1230. Bardzo szybko okazało się, że rycerze zakonu przysporzą kłopotów. Mało tego, że napadli na Płock, to jeszcze sfałszowali dokument, rzekomo podpisany przez Konrada Mazowieckiego, który głosił, że ziemia chełmińska została im przekazana w wieczyste posiadanie. Sam papież uznał prawdziwość owego dokumentu i wyraził aprobatę wobec działań Konrada i członków zakonu. 

W roku 1227 zmarł Leszek Biały. To stwarzało Konradowi Mazowieckiem możliwość walki o ziemie krakowską. Choć książę krakowski zawarł umowę, zwaną układem o przeżycie, z Władysławem Laskonogim, Konrad chciał objąć opiekę nad nieletnim Bolesławem Wstydliwym i Grzymisławą. Po Laskonogim opiekę nad księciem i jego matką przejął Henryk Brodaty. Konrad Mazowiecki przez cały czas próbował przejąć tą część królestwa. Doszło nawet do tego, że w roku 1229 aresztował Henryka Brodatego, aby uniemożliwić mu piekę i sprawowanie władzy w Krakowie. W tym samym roku książę zajął Sandomierz, który również przeznaczony był dla Bolesława Wstydliwego. Po dwóch latach zrzekł się zdobyczy na rzecz jej prawowitych właścicieli. Nadal zależało mu jednak na Małopolsce. W roku 1233 uwięził Grzymisławę i Bolesława, których uwolnili członkowie rodu Gryfitów. W roku 1241 osiągnął swój cel, jednakże dwa lata później Wstydliwy odzyskał Małopolskę. Konrad Mazowiecki jeszcze kilkakrotnie starał się zagarnąć te ziemie dla siebie, jednak bez powodzenia.

Konrad Mazowiecki zmarł dnia 31 sierpnia 1247 roku.

Podobne wypracowania