Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leszek Czarny - biografia, życiorys - strona 2

Leszek Czarny w roku 1281 zaatakował Henryka Probusa, księcia wrocławskiego. 

Leszek Czarny wdał się w spór z Kingą, żoną Bolesława Wstydliwego, która chciała odzyskać część ziem niegdyś należących do jej męża. Ściślej mówiąc, pragnęła wejść w posiadanie ziemi sądeckiej, która miała strategiczne znaczenie dla kraju. Wdowa nie potrafiłaby wykorzystać jej potencjału, dlatego też książę Leszek sprzeciwiał się zwróceniu jej Sądecczyzny. Na opór napotkał książę również w relacjach z rycerstwem. Momentem kulminacyjnym owych problemów był rok 1282 i 1283. 

Około roku 1285 roku miało miejsce dosyć nieprzyjemne zdarzenie. Mianowicie przeciw księciu wystąpili możni panowie: wojewoda Otto Toporczyk, kasztelan Janusz oraz wojewoda Żegota. W zaistniałej sytuacji Leszek Czarny udał się na Węgry, które udzieliły mu wsparcia militarnego. Przeciwnicy zostali pokonani, a bunt stłumiony. 

Za swego życia Leszek Czarny musiał zmierzyć się z jeszcze jednym problemem. W latach 1287 oraz 1288 Tatarzy zaatakowali Małopolskę. Dzięki pomocy Węgrów, tym razem udało się odeprzeć atak. 

Leszek Czarny zmarł dnia 30 września 1288 roku w Krakowie.

Podobne wypracowania