Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Węgierski - biografia, życiorys - strona 2

całym królestwie. 

Podboje zachęcały Ludwika do dalszych walk. Udało mu się również zająć Dalmację.

Król Węgier dbał nie tylko o poszerzanie swoich wpływów, ale dążył również do przejęcia władzy w Polsce. Taka możliwość pojawiła się w roku 1370, kiedy to zmarł Kazimierz Wielki. Ludwik został koronowany królem Polski i funkcję tą pełnił aż do śmierci. 

Jako król Polski, Ludwik Węgierski, zadbał o dobro szlachty (1373 rok) i duchowieństwa (1381 rok). Wydał dla nich tzw. przywilej koszycki. Jednym z postanowień było zwolnienie owych stanów z płacenia dotychczasowego podatku gruntowego. Od tego momentu miał on wynosić jedynie 2 grosze z każdego łana. Na mocy owego przywileju tron polski, po śmierci Ludwika, odziedziczyć mogła również jego córka. Kolejnym, istotnym wydarzeniem, które miało miejsce za panowania Ludwika i za jego sprawą, było oddanie Śląska w ręce Czech. Król poświęcił ziemię, aby budować dobre stosunki z sąsiadem. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1372.

Ludwik Węgierski zmarł 10 września 1382 roku.

Podobne wypracowania