Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik XV - biografia, życiorys - strona 2

arenie polityki międzynarodowej. W roku 1733 miała miejsce wojna o sukcesję polską. Jednakże Ludwik nie okazał się w pełni lojalny wobec ojca Marii. Kiedy władca Austrii przekazał królowi francuskiemu Lotaryngię, ten zaniechał udzielenia pomocy teściowi. W roku 1745 król wdał się w romans z markizą de Pompadour, która wywierała duży wpływ na decyzje podejmowane przez władcę. 

W kwestii sprawowania rządów, Ludwik XV, całkowicie ufał swemu opiekunowi i nauczycielowi Fleury. Dzięki jego staraniom gospodarka Francji rozwijała się, a w kraju panował dobrobyt. Niestety doradca królewski zmarł w roku 1743. Od tego momentu Ludwik samodzielnie sprawował rządy. Król Francji obrał taka linię polityki, jak niegdyś jego dziadek - Ludwik XIV. 

Król Francji cieszył się powszechnym uwielbieniem swych poddanych, którzy nazywali go „Ukochanym”. Niestety z czasem miłość narodu do władcy słabła. Zapewne związek miało to z kondycją państwa. Kiedy nadeszły trudniejsze dla kraju czasy, nie cieszył się już taką popularnością. Wzrost niezadowolenia widać było np. w roku 1763, kiedy to król postanowił podnieść podatki warstw zamożnych. Rok później parlament wystąpił o ograniczenie władzy Ludwika XV. W roku 1765 monarcha był zmuszony zastosować areszt wobec obywateli, którzy nie chcieli podporządkować się jego nowym prawom. W roku następnym, król zdołał okiełznać parlamenty, które blokowały wykonywanie jego decyzji. 

Król Ludwik XV zmarł dnia 10 maja 1774 roku. Przyczyną zgonu była ospa.

Podobne wypracowania