Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko II - biografia, życiorys - strona 2

potęgę. Nic więc dziwnego, że w roku 1027, książę Ernest II wybrał go na sojusznika w walce przeciwko Konradowi II. Trzeba przyznać, że król Polski nie śpieszył się z niesieniem pomocy Ernestowi, który został pokonany przez wroga. Mieszko przybył na tereny zachodniego sąsiada dopiero w roku 1028. Nie miał wielu okazji do walki z przeciwnikiem. Zgromadził jednak wiele łupów wojennych oraz pojmał jeńców. Zwycięską wyprawę powtórzył Mieszko jeszcze w roku 1030 z podobnym skutkiem. Takie zachowanie musiało spotkać się z reakcją Konrada II, który postanowił zemścić się na królu polskim i zaatakować jego państwo. W wyniku owych walk od Polski odłączyły się Milsko oraz Łużyce. Nie były to jedyne straty. Jarosław Mądry pozbawił kraj Mieszka Grodów Czerwieńskich w roku 1031. W tym samym roku, brat Mieszka - Bezprym (który zorganizował najazd Jarosława i Mścisława) zasiadł na tronie polskim i zmusił dotychczasowego króla do ucieczki z kraju. Jakby tego było mało, mógł on udać się jedynie na ziemie Uldryka, który nie zmarnował okazji, która mu się nadarzyła. Pojmał on Mieszka, uwięził, a następnie okaleczył. 

W roku 1032 Mieszko II oficjalnie zrzekł się tronu polskiego. W zamian za to otrzymał Mazowsze oraz Małopolskę. Rok później udało mu się jednak odzyskać władzę, jednakże odbudowa dawnej świetności królestwa nie była już możliwa.

Mieszko II zmarł dnia 10 (bądź 11) maja 1034 roku.

Podobne wypracowania