Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Napoleon III - biografia, życiorys - strona 2

Polityka wewnętrzna, którą prowadził Bonaparte była bardzo surowa i przywodziła na myśl swego rodzaju reżim, który wprowadził cesarz do swego państwa. 

W roku 1860 Bonaparte przestał być przywódcą tak restrykcyjnym, jak niegdyś. Skłaniał się ku ideom demokratycznym. Parlament miał większą władzę i swobodę zarówno w obradowaniu, jak i działaniu. Poprawiła się również dola robotników, którzy mogli się od tej pory zrzeszać i zakładać związki. 

Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, Napoleon angażował się w wiele kwestii, które nie zawsze dotyczyły jego kraju, ale mogły przynieść mu korzyść. W roku 1854 Bonaparte opowiedział się za Turcją w wojnie, którą ta prowadziła z Rosją. Takie działanie miało zapobiec przybieraniu na sile tureckiego przeciwnika. Pięć lat później ingerował w konflikt między Sardynią a Austrią, w którym opowiedział się za pierwszą ze stron. W efekcie, Napoleon zyskał Niceę i Sabaudię. Dobra passa nie trwała jednak długo. Po wojnie z Włochami, Napoleon był zmuszony szukać silnego sojusznika. Porozumiał się z Rosją, przeciwko której niegdyś wystąpił. Było to o tyle ważne, że w Europie pojawiać zaczęła się kolejna potęga - Prusy, które mogły poważnie zaszkodzić...

Podobne wypracowania