Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemysł II - biografia, życiorys - strona 2

w roku 1281, kiedy to Henryk Probus wziął go do niewoli podczas odbywającego się w owym czasie zjeździe w miejscowości Sądowle. 

Jak widać początek panowania Przemysła II nie przebiegał zbyt pomyślnie. Choć, niejako, zdradził swego stryja Henryka Brodatego, ten nie zapomniał o swym krewniaku i pozostawił mu w spadku Wielkopolskę, którą książę otrzymał po jego śmierci, w roku 1279. 

Przemysł II posiadał w swym majątku kasztelanię rudzką. Była to ziemia, o którą książę musiał ustawicznie walczyć. Po raz pierwszy utracił ów terytorium będąc w niewoli u Probusa. Około roku 1283 (lub 1284) kasztelania wróciła do swego prawowitego właściciela. O dziwo, jego niedawny oprawca postanowił pozostawić Przemysłowi ziemię małopolską, w której posiadanie  wszedł po śmierci Henryka Probusa, w roku 1290. Od tego momentu Przemysł sukcesywnie powiększał swoje terytorium. W roku 1294 objął on bowiem panowanie nad Pomorzem.

Przemysł II zmarł w roku 1296 w tragicznych okolicznościach.  Grupa margrabiów, która nieudolnie próbowała porwać księcia widząc, iż jest on mocno ranny, odebrała mu życie.  

Podobne wypracowania